Az egészséges életmód kialakítása nem megy egyik napról másikra: ez hosszú és küzdelmes folyamat, melynek során folyamatosan szükség van kitartásra. Nyilvánvalóan a folyamat sikerét több tényező is befolyásolja. Az egészséges életmód alapjai elsősorban a testi és lelki egyensúly megteremtésében keresendők, melyhez több dolog is pozitívan hozzájárulhat. Elsősorban nagyon fontos a helyes táplálkozás, ugyanis a test egészségi állapotát alapjaiban véve a táplálkozás határozza meg.
A táplálkozás elsődleges célja, hogy karbantartsa a testet és megőrizze annak egészségét. A táplálkozás és az egészséges életmód alapjai ott kezdődnek, hogy a gyümölcsöket, zöldségeket beiktatjuk az étrendünkbe. Emellett pedig igyekezzünk sovány húsokat, gabonaféléket fogyasztani és ügyeljünk a megfelelő fűszerezésre is. Ezenkívül persze az egészséges életmód alapjai közé még számtalan minden sorolható, ám az egyik legfontosabb a mozgás beiktatása, pláne, ha eddigi életünk ingerszegénynek volt mondható.
Fontos tudni, hogy az emberi szervezet alapból mozgásra van tervezve, így ha nem mozog, szépen lassan leépül. Ennek elkerülése érdekében heti háromszor harminc perc minimum javallt, ám ha az alakformálás a végső cél, akkor némileg több mozgásra lesz szükség a végcél elérésének érdekében. A mozgásról tudni kell, hogy javítja az állóképességünk, a teljesítőképességünk, általa jóval kitartóbbá válunk. Elengedhetetlen az egészség megőrzése szempontjából, szerves részét képezi az egészséges életmód alapjai alá tartozó kritériumoknak. Ezenkívül pedig nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékod lehetőleg vizet fogyasszunk.
Egy átlagember napi szükséglete 2-2,5 liter víz, a vízfogyasztás ugyanis elengedhetetlen a fizikai teljesítőképesség szempontjából. Szinte minden biológia, kémia és mechanikai folyamathoz hozzájárul, ami a testben végbe megy, de a belső folyamatok mellet a víz külső használata is gyógyító erejű lehet. Bár az egészséges életmód alapjai ennél sokkal összetettebbek, e három tényező azonban alapjaiban befolyásolja azt.