A felnőttek élete bizony nem fenékig tejfel. Amint magunk mögött hagyjuk az áldásos, békés gyermekkort, a nagybetűs Életbe belépve azonnal ránk szakad a felelősség, a bizonyítási kényszer és a számtalan kritérium, aminek meg kell felelnünk a munkahelyen, vagy akár a családban is. Nincs olyan munka, ami időről-időre ne járna nagyfokú szorongással, ám az igazság az, hogy még a munkahelyek tekintetében is vannak igazi élenjáró „őrület-faktorok”.
Nyilván a tanár is stresszes, főleg, ha a diákjai nem hozzák a várt eredményeket, vagy a pincér, akinek nap, mint nap számtalan rigolyás vendéget kell mosolyogva kiszolgálni, ám valóban vannak olyan munkahelyek, amelyek nem ajánlatosak csak és kizárólag azoknak a személyeknek, akiknek kötélből vannak az idegeik. Mi jelen cikkünkben összeszedtünk az általunk legstresszesebbnek ítélt hat munkahelyet – hátulról haladunk fokozatosan a dobogós elsőhelyezett felé.
6. Diszpécser a rendőrségnél, mentősöknél és a tűzoltóságnál. Ha bármilyen baj történik, az érintett felek a segítségkéréskor a diszpécserrel beszélnek legelőször, aki aztán az adatok pontos rögzítése után a megfelelő személyekhez irányítja az ügyet. Roppant stresszes szakma ez, hiszen tudni, hogy a legapróbb hiba elkövetése is emberéletet követelhet, rettenetesen nyomasztó. Az a személy, aki diszpécsernek megy a felsorolt területeken, párját ritkító nyugalommal kell, hogy felvértezze magát.
5. Labortechnikus. Ezek a személyek azok, akik az orvosi laborokban sokszor éjt nappallá téve azon fáradoznak, hogy a betegektől vett mintákat, többek között vért, a lehető legpontosabban analizálják. A munkaköri tevékenység roppant komplex, nagy tudást igényel, arról nem is beszélve, hogy fáradhatatlannak kell lennie annak az elhivatott, lelkiismeretes, precíz személynek, aki mások segítésére tette fel az életét.
4. Altatóorvos. Ő az a személy, aki a kórházakban az egyes páciensek altatásáért és a pontos dózis kiszámításáért felel a műtétek során. Ha a dózis rosszul lett kiszámítva, azt kockáztatják, hogy az adott páciens a műtét közepén visszanyeri az éberségét és akár fel is ébred.
3. Helyszíni felügyelő. Az ő karakterét az amerikai nyomozós filmekből ismerjük – ő az, aki a balestek, gyilkosságok helyszínére kiérkező rendőröket vezeti. Sokszor a legsokkolóbb, leghorrorisztikusabb helyszíneket kell a lehető legaprólékosabban átfésülnie egy-egy nyom megtalálásának a reményében. Ezen szakma képviselői bizony látták már az emberiség legaljasabb, leghitványabb oldalát is. Sok esetben a helyszíni vezetők családapák, illetve édesanyák, akiknek muszáj a stresszt hátra hagyni ahhoz, hogy minőségi időt tölthessenek el a szeretteikkel –ez pedig csak a legnyugodtabb, legerősebb önkontrollal rendelkező, igazi elhivatott vérprofiknak megy.
2. Börtönőr. A legdurvább, legmegátalkodottabb fegyencekre vigyázni nem leányálom. Egy kis hiba, és máris kitör a zendülés – az ilyen szituációkban nagyon kevesen tudják megőrizni a hidegvérüket. Stresszes munka ez, olyannyira, hogy fel is került a képzeletbeli listánk dobogójára.
1. Mentős és rendőr. Ezek a személyek azok, akik, ha baj van, versenyt futva az idővel, a saját korlátaikat folyamatosan feszegetve a megmentésünkért küzdenek. Mivel mindnyájan emberek vagyunk, megtörténhet, hogy nem érnek ki időben, illetve nem sikerül megmenteni az érintett felet – ez esetben az önváddal és az önmarcangolással kell megküzdeniük. Aki gyenge idegzetű, esetleg túlzottan emocionális, inkább válasszon magának más hivatást, hiszen e két szakma nagyon erős lelki edzettséget igényel az egyén részéről.