A család a mai napig az egyik legfontosabb intézmény. Megértésen, együttérzésen és tiszteleten alapul. Ugyanakkor számos más szerepe is van, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. A család szerepe a társadalomban egy olyan szempont, ami számos szociológust foglalkoztat. Éppen ezért, több kategóriát is el lehet különíteni, ha a funkciókról beszélünk. Az egyik legelterjedtebb nézet szerint a család szerepe a reprodukció. Ez azt jelenti, hogy biztosítja az utódokat a társadalom számára.
Sokak szerint ez már elavult nézet, hiszen az utódok nemzése nem feltételezi a család hivatalos formáját. Vannak olyan esetek is, amikor a gyermek házasságon kívül születik. A család szerepe a társadalomban ugyanakkor a mentális egészség szempontját tekintve is nagyon fontos. Az utódok egészséges testi és lelki fejlődése azt is feltételezi, hogy megkapják a családon belüli figyelmet és érzelmi téren biztosítják a stabilitást és kölcsönösséget.
Egy nem megfelelően fejlődő gyermek ugyanis felnőtt korára komoly problémákkal küszködhet. A család szerepe a társadalomban továbbá az is, hogy nevelje az utódokat. Egyrészt családon belüli nevelésről beszélünk, hiszen meg kell tanulni, hogy a szülőknek engedelmeskedni kell. Másrészt pedig a szocializációs szerep azt takarja, hogy felkészítjük az utódokat arra, hogy a társadalom számára aktív és hasznos tagokká váljanak. Ide tartozik a normák betartása is, amiket a családban és a társadalomban egyaránt tisztelni kell.
Azt mindenképp ki kell hangsúlyozni, hogy a szocializáció során a család felnőtt tagjai is formálódnak, hiszen felelősségtudat hárul rájuk. Végül, de nem utolsó sorban, a család szerepe a társadalomban az is, hogy irányítsa a gyermeket. Ez azt jelenti, hogy tudatni kell az utódokkal, hogy ellenőrizve lesz a viselkedésük, ezért a lehető legjobban kell szerepelniük. Ez a későbbiekben is hasznos lesz számukra, hiszen a társadalomba kikerülve folyamatosan találkozni fognak az emberek ítéleteivel, következtetéseivel és felméréseivel. Nagyon fontos tehát a sikeres beilleszkedés.