Ahhoz, hogy minden nap jól érezzük magunkat a bőrünkben, fontos, hogy a lehető legtöbb, de inkább minden tápanyaghoz hozzájusson a szervezetünk. Természetes módon ez csak egyféleképpen valósítható meg, mégpedig kiegyensúlyozott táplálkozással. Sajnos a mai modern rohanó világban a teljes értékű étrend napi szintű betartása szinte lehetetlen, viszont ilyenkor jönnek képbe a különböző táplálék kiegészítő adalékok. Mivel ezek mesterségesen előállított anyagok és készítmények, a legyártásuk szigorú szabályokhoz vannak kötve, így csak azokat használjuk, amelyekre tényleg szükségünk van, amit lehet, inkább élelmiszerek formájában fogyasszuk.
De melyek a legfontosabb tápanyagok, milyen formában juthatunk hozzá és melyeket tudjuk pótolni táplálék kiegészítőkkel? A kiegyensúlyozott étrend alapköve a gabonafélék. Többek között a liszt, a rizs, a kukorica és a gabonapehely is magas szénhidráttartalmú élelmiszerek, így azok a szervezetünk „üzemanyagaként” funkcionálnak. A sportolók teste több energiát igényel, így pótlásként, vagy inkább ráadásként müzli szeletet és szőlőcukrot majszolnak táplálék kiegészítőként. Nem létezhet egészséges táplálkozás zöldségek és gyümölcsök nélkül, hiszen ezek alkotják az esszenciális ételek másik nagy csoportját.
Kiskertünk ékességei ugyanis a legnagyobb és legfontosabb vitaminforrásaink, így nélkülözhetetlenek szervezetünk számára. Az immunrendszerünk megerősítésére például sok C-vitaminra van szükségünk, ami a citrusfélékben található, ha vérzékeny, akkor a K-vitamin a nyerő választás, ami a káposzta erőssége, szembetegségek vagy látásgyengülés elkerülése érdekében pedig fogyasszon sok sárgarépát a bennük rejlő A-vitamin miatt. Ez a felsorolás természetesen csak egy apró szelete a zöldségek és gyümölcsök óriási szerepének. Amennyiben nem áll módunkban naponta frissen beszerezni őket, szedhetünk komplex multivitaminokat is, mint táplálék kiegészítőket. A fehérjék élettani hatása a szervezetre köztudottan jelentős, hiszen amellett, hogy az izmok, a kötőszövet és a csontok alkotóelemei, de minden aminosav forrása is.
Ezzel el is érkeztünk a tápanyag – piramis utolsó építőkockájához, a hús- és tejtermékekhez. A szervezet nem képes a fehérje elraktározására, így azt folyamatosan pótolni kell. A legnagyobb fehérjeforrások a csirkék, és a halak, de a tojás, a tej és a túró sem marad el biológia értékükkel. Egy sportolónak vagy egy testépítőnek természetesen jóval nagyobb a fehérjeigénye az átlagembernél, így ők a fehérjeporokból készült turmixra esküsznek táplálék kiegészítő gyanánt. Összességében tehát, ha van rá lehetőségünk, fogyasszunk elegendő mennyiséget mindhárom felvázolt csoportból, de ha a szükség úgy hozza, ne ijedjünk meg a táplálék kiegészítőktől sem.