Nem olyan egyszerű válaszolni arra a kérdésre, hogy mi a jóga, ugyanis ennek a mozgásformának több aspektusa is van. Egyrészt egy remek lehetőség azoknak, akik szeretnék a mozgást a mindennapjaik részévé tenni. Mivel több fajtája is létezik, ezért az alacsony, a közepes és a magas intenzitású mozgást kedvelők is megtalálhatják a számukra ideális változatát.
Ugyanakkor ezzel a mozgással nemcsak a testünket edzhetjük, hanem a mentális egészségünket is javíthatjuk, mivel szerves része a meditáció és az irányított koncentráció. Ezek után remélem nem meglepő, hogy nehéz pár mondatban összefoglalni pontosan mi a jóga.
A jóga eredete, története
Ha válaszolni szeretnénk a kérdésre, hogy mi a jóga lényege, akkor először érdemes utánajárnunk, hogy honnan ered. Eredetileg Indiából származik, ahol a hinduizmus kulturális és vallási közegében alakult ki. Sokan úgy tartják, hogy a keleti bölcselet egyik formája, ugyanis sok alaptézist foglal magába.
Nyugaton is népszerű mozgásformává vált az idő múlásával. A vallási háttere egyre inkább háttérbe szorult, a “nyugati embert” jelenleg is elsősorban a fizikai és mentális egészségmegőrzés vonzza benne.
Csak a későbbi kutatásokból derült ki, hogy a jóga bizonyos típusai már 4000 évvel ezelőtt is ismertek voltak valamilyen formában. Nemcsak űzték, hanem írásos formában is megőrizték, hogy mi a jóga célja, küldetése.
A szakértők szerint az ősi Rig-Védában fektették le először az alapjait, ami a Kr.e. 1200 és 1500 között íródott. A legfontosabb szakirodalomba tartozik többek között a Bhagavad-Gítá (A magasztos éneke) és a Jóga-szútrák (A jóga vezérfonala). Ez utóbbi Patandzsáli jógi nevéhez köthető, aki részletes értékezést készített a jóga filozófiájáról. Ebben az írásos anyagban fogalmazza meg, hogy az elme lecsendesítése és a meditáció is része a jógának. Ezek gyakorlásával pedig elérhető a megvilágosodás, ami a legmagasabb tudatállapot. Az értekezés szabályokat és ajánlásokat is tartalmaz.
A jóga 8 foka
Az ősi szakirodalmak szerint 8 különböző fok van, amiket mind el kell sajátítanunk ahhoz, hogy a megfelelő mélységben megértsük mi is a jóga.
A tapasztalatok szerint ez nem egyik napról a másikra történik. Sokat számít, hogy ki mennyi időt tud gyakorlásra fordítani, illetve ki mennyire elkötelezett benne, de még így is évekbe telhet, mire megértjük a valódi mivoltát.
- Az első foka a jámák, azaz az egyetemes erkölcsi parancsolatok.
- A második a nijámák, a parancsolatok gyakorlati alkalmazása.
- Mindezek után következnek csak harmadik fokként az ászanák, amelyek a jógában alkalmazott testhelyzetek, pózok.
- A negyedik a pránajáma, a légzésritmus tudatos szabályozása, irányítása. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a légzőgyakorlatok, amelyek a jóga során alkalmazásra kerülnek.
- Az ötödik fok a pratjahára, vagyis a tudat kivonása az érzékek és külső tárgyak uralma alól.
- A hatodik fok a pratjahára, vagyis a tudat kivonása az érzékek és külső tárgyak uralma alól.
- A hetedik a dhárana, ami koncentrációt, összpontosítást és a tudat tudatos irányítását jelenti.
- Végül a nyolcadik szint a szamádhi, a mély és tartós meditáció által megvalósuló magasabb tudatállapot. Ezt más néven szupertudatosság állapotának nevezzük.
Mi a jóga a mindennapokban?
A jóga jelentése tág értelmezésben: a tudat átalakítása. Ha röviden, tömören szeretnénk elmondani, hogy mi a jóga, akkor azt mondhatnánk, hogy a több ezer éves tudomány egy rendkívül összetett mozgásformája.
Egy olyan rendszer, amivel nemcsak a testünket tudjuk átmozgatni, hanem a lelki és mentális egyensúlyunkat is helyre tudjuk állítani. A jóga tanai abból a feltevésből indulnak ki, hogy a testi betegségeknek mindig van lenyomata a lélekben. Ha átmozgatjuk a testünket a jógapózokkal, akkor ezáltal változást idézhetünk elő a fizikai és lelki síkon is. A jóga különlegessége abban rejlik, hogy a pozitív irányú változásokat tudatosan tudjuk előidézni.
Persze vannak, akik a jógában csak egy mozgásformát vagy izzasztó tornát látnak. Ez is lehet egy aspektus. A jóga nem akar több lenni annál, mint aminek gondoljuk. Viszont, ha elkötelezettek vagyunk és magasabb szinten is foglalkozunk vele, akkor más aspektusaiban is tapasztalatot szerezhetünk. Legmagasabb fokán pedig teljes életmódváltozást is magával hozhat.