Mitől működik jól egy család? A kérdés, bár roppant egyszerűen hangzik, hihetetlen mélységeket ölel fel, és szinte lehetetlen arra megfelelő vagy tökéletes választ adni. Az biztos, hogy a stabil lábakon álló családok ismérve a kommunikációra való hajlam, az őszinteség és a megbocsátás tudományának az ismerete. Néha azonban még a legidillibb, egymást elfogadó és szerető családtagok között is létrejöhet némi feszültség- stressz, amit már rövidtávon érdemes kezelni és feloldani, nehogy elmérgesedjen a helyzet. Mit tehetünk akkor, ha a családi légkört mégis megfertőzte a hosszabb ideje tartó borús, bosszús és ideges atmoszféra? Nos, első lépésként érdemes azoknak a családtagoknak leülni egy hosszabb lélegzetvételű beszélgetésre, akiknek gondjaik vannak egymással.
Ha a négyszemközti beszélgetés nem lódít előre a helyzeten, ajánlatos fontolóra venni egy harmadik személy bevonását is. Olyan szakemberről van itt szó, aki a diplomáját azért kapta, mert mély pszichológiai háttérrel képes segíteni az embereknek kibogozni és megoldani a problémáikat. A családterápia keretein belül így végre a felszínre kerülhet mindaz a sérelem, amit a családon vagy a párkapcsolaton belül éreznek egymás iránt az érintettek. A családterápia tulajdonképpen egy a pszichoterápiás foglalkozások közül, ám abban különbözik a társaitól, hogy nem egy családtag problémáit teszi górcső alá, hanem a képet távolról nézve szeretne egy egységes egészet látni, az összes családtag a beszélgetésekbe való bevonásával.
Az nem titok senki előtt sem, hogy az emberek, akik egy háztartásban élnek, hatással vannak egymásra. A családterápia rendszerszemlélete szerint, ha már egy családtagnak átalakul a viselkedése, az előbb-utóbb hatással lesz a többiekre is. A családterápia célja nem más, mint felszínre hozni és megoldani a család életét feldúló problémát. Ha erről a szóban forgó problémáról beszélünk, és nem próbáljuk meg a szőnyeg alá seperni, arra is mód van, hogy fel- és megoldjuk azt. Ahhoz, hogy a terápia valóban a várt eredményeket hozza, a résztvevő tagoknak fontos megérteniük, nyíltság, őszinteség és kommunikáció hiányában nem is álmodhatnak a sikerről.
Mi okozhatja a feszültség forrását? Nos, bár a lehetségek roppant széles spektrumon mozognak, a tapasztalat mégis azt mutatja, a legtöbb esetben valamely nagyobb volumenű krízishelyzet áll a dolgok hátterében – válás, gyász vagy a munkahely elvesztése – aminek a feldolgozásával a családtagok csak nehezen, vagy egyáltalán nem képesek megbirkózni. Nem ritka eset azonban a gyerekek a kor miatt kialakuló problémáinak a feloldására tett kísérletek sem a terápiák során. Az ilyen nehezebben átvészelhető időszak a tinédzserkor, amely valóban olyan kihívás elé állítja a szülőket, amelyhez szükséges a szakember segítsége is. Általánosságban elmondható, hogy jelen modern világunk szerves velejárója a stressz. A folyamatos rohanás és idegeskedés, valamint a megfelelési kényszer súlya alatt az ember könnyen összeroppan. Éppen emiatt a tendencia miatt kijelenthető, hogy manapság sokkal többen igényelnek családterápiás foglalkozást, mint tették azt néhány évtizeddel ezelőtt.