A fogyókúrában az a legnehezebb, hogy… tulajdonképpen minden nehéz, ami a fogyókúra címszó alatt található. Tetszik vagy nem, általában azért nem érjük el a kitűzött célt és bombaalakot, mert félúton megállunk az úton valami miatt. Nyilván az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a szigorú szabályok szerint alakított étrend és edzés program hosszú ideig való megtartása csak a legfegyelmezettebbeknek sikerül, de azért valljuk be: amikor belevágunk a nagy életmódváltásba, meg se fordul a fejünkbe, hogy valaha is megremeg a léc alattunk. Pedig ez a szomorú igazság. Sajnos százalékokkal nem szolgálhatunk, de a fogyókúrák nagyon sok hányada marad abba akaratgyengeség miatt.
Mielőtt ostorozni kezdi magát, had nyugtassuk meg: ez teljesen természetes és emberi. Talán azért hagyta félbe a fogyókúrát, mert nem volt, ami eléggé motiválná, talán azért, mert eleve nem a saját személyre szabott diétájába kezdett bele. Nos, az okokat már kár utólag boncolgatni – nem is e cikk tisztje ezt megtenni-, viszont talán most tudunk olyan tanácsokkal szolgálni Önnek, amelyek segíteni fogják a jövőben. Az első és egyben a legfontosabb lépés valóban a fejben dől el: közelítsük meg máshogyan a diétát! Amikor benne vagyunk egy tőlünk teljesen idegen ritmusban, olyasmiket eszünk, amit nem szoktunk vagy nem szeretünk, hajlamosak vagyunk negatívan gondolkodni.
A gondolatoknak pedig, ahogy azt már tapasztalhattuk is akár a saját bőrünkön, teremtő ereje van. Így válik a diéta, hipp-hopp, egy rossz, negatív dologgá, amivel kénytelenek vagyunk együtt élni. Próbáljuk meg elengedni ezt a gondolatot, bármilyen nehéznek is tűnik! Ehhez persze kell a folyamatosság, és az, hogy ne akarjunk mindent egyszerre drasztikusan megváltoztatni. Minden újat lépésről-lépésre vezessünk be az életünkbe, teret engedve a változtatásnak. Például, ha eddig rengeteg cukros italt gurítottunk le, próbáljuk meg a diéta első hónapját azzal tölteni, hogy a szóban forgó folyadék helyet csak tiszta vizet fogyasztunk – egyébként semmi mást ne változtassunk. A szervezetünknek éppen elég lesz ezzel a drasztikus megvonással is megküzdenie, ne tegyük ki még ennél is több változásnak egyszerre.
Amikor a vízivás már megszokásává válik, jöhet a fogyókúra következő pontja. Így a fogyás nyilván lassúbb, ám mégis jóval hatékonyabb, mintha egyszerre hirtelen szeretnénk megváltani a világot- és nem utolsó sorban mi sem kapunk sikító rohamot egy kelkáposzta láttán a szupermarketben. Sokan azt állítják, hogy élvezetesebb a diéta, ha nem a napi kalóriaszámlálgatásban veszünk el, hanem megpróbáljuk élvezni, amit csinálunk, és nem a célra, hanem a folyamatra összpontosítunk. Ez abszolút abszurdnak tűnhet, ám gondoljon csak bele: ha egy régi farmer, amit a „szebb időkre” tett félre, újra feljön minden gond és cibálás nélkül – van-e ennél nagyszerűbb érzés? Élvezzük, amit csinálunk, hiszen jót cselekszünk azzal a csodával, ami nekünk adatott, a testünkkel!