Sokaknak csupán annyi jut eszébe erről a szóról, hogy a szülő, mint egy tanár a könyv mellé ülteti otthon a gyereket, és segít neki megtanulni a kötelező leckéket. Bár erre is van példa, mi tagadás, mégsem csupán ennyiről szól az ilyen fajta nevelés. Azok, akik ezt a módszert választják, tehát az otthonoktatás mellett döntenek, nem csak egy ilyen korlátozott képben gondolkoznak.
Az otthonoktatás számukra azt is jelenti, hogy nem csak a családi fészek falai között, hanem minden élethelyzetben, egy egyszerű bevásárlás, de egy ügyintézés során is tanítják, nevelik a gyerekeiket. Az egyik fő célja ennek a mozgalomnak, hogy (amiben talán az iskolai intézmény nem mindig sikeres) megtanítsa a gyerekeket az önálló gondolkodásra és tanulásra.
Előnye még az is, hogy így a gyerek személyes igényei és érdeklődési körei szerint segíthetjük szellemi fejlődésüket, valamint olyan, az élethez valóban szükséges dolgokat is megtanulhatnak, amikkel valószínűleg az iskolában nem találkoznak majd. Természetesen ennek az oktatási módszernek is ugyanúgy megvannak a hátrányai, mint az előnyei. Viszont, ha másra nem is, de az otthonoktatás arra is felhívja a figyelmet, hogy mennyire fontos, hogy a szülők ne csak az iskolától várják el gyerekeik nevelését, hanem ők maguk is tegyenek ezért.