A tűzvédelmi eszközök több kategóriába sorolhatóak, attól függően, hogy milyen szerepet töltenek be a megelőzésben, az észlelésben vagy az oltásban. Az egyik legfontosabb csoportot az oltókészülékek alkotják. Ezek a tűzvédelmi eszközök kifejezetten hatékonyak a kezdődő tüzek gyors megfékezésében. A jelzőrendszerek szintén hasznosak, bár ezek elsődleges feladata a megelőzés.
Azonnal értesítést adnak egy esetleges tűz kialakulásakor, lehetőséget biztosítva az időben történő reagálásra. Fontos szerepet kapnak a passzív tűzvédelmi eszközök is, amik közé a tűzgátló ajtók, a falak és a füstelvezető rendszerek tartoznak. Ezek az infrastrukturális megoldások segítenek a lángok terjedésének a megakadályozásában, így időt biztosítanak a mentési munkákhoz.
Minden típusról elmondható, hogy csökkenti az emberi életet és vagyont fenyegető kockázatokat, valamint minimalizálja a károkat. A tűzvédelmi eszközök fontossága vitathatatlan. A beszerzésük olyan felelősségteljes hozzáállás, ami minden háztartásban, munkahelyen és környezetben elengedhetetlen. A füstérzékelők életmentő szerepet játszanak, hiszen időben figyelmeztetnek a veszélyre, vagyis lehetőséget biztosítanak a menekülésre, illetve a tűzoltóság értesítésére.
Léteznek speciális anyagból készült takarók is, amik kimondottan eredményesek lehetnek a konyhákban, ahol a zsír okozta tüzek gyorsabban fellobbanhatnak. Segítenek elfojtani a lángokat az oxigénelvonás révén. Nem elég rendelkezni a tűzvédelmi eszközök valamelyikével, hiszen fontos a rendszeres karbantartás és a használat ismerete is.
A tűzvédelmi eszközök bárhol bevethetőek
A helyes alkalmazásuk elsajátítása kulcsfontosságú a megelőzésben és az oltásban. A tűzvédelmi eszközök használatát illetően, érdemes részt venni oktatásokon és gyakorlati tréningeken. A felkészültség segít abban, hogy mindenki magabiztosan és gyorsan tudjon reagálni egy tűzeset során. Az oltókészülék használatának első lépése a biztosítószeg eltávolítása, hiszen ez teszi lehetővé az oltóanyag kibocsátását. A fúvócsövét a lángok tövéhez célszerű irányítani, nem pedig a felső részükhöz.
A készüléken lévő kart vagy fogantyút meg kell nyomni, hogy az oltóanyag kiáramolhasson. Folyamatosan mozgatni kell a fúvócsövet, hogy az oltóanyag egyenletesen terüljön el a tűzforráson. A tűzvédelmi eszközök érzékelő típusai nem igényelnek aktív beavatkozást, azonban fontos, hogy mindenki tudja, milyen hangjelzést adnak ki és miként kell reagálni riasztás esetén.
Ezeket a szerkezeteket javasolt rendszeresen tesztelni, hogy kiderüljön megfelelően működnek. A tűzoltó takarók szintén hasznosak a kisebb lángok esetén. Teljesen ki kell teríteni, majd óvatosan az égő területre helyezni úgy, hogy lefedje azt, mivel csak így akadályozható meg az oxigén utánpótlása. A tűzvédelmi eszközök beszerzésekor több szempontot érdemes figyelembe venni.
A készülékek különböző méretűek és kapacitásúak. Egy kisebb háztartás esetében elegendő lehet a 2 kg-os porral oltó, míg egy nagyobb irodahelyiség vagy ipari terület komolyabb kapacitású, például 6-12 kg-os szerkezetet igényel.