A tapasztalat azt mutatja, a pilates hatása már meglepően rövid időn belül érezhető. Azok az egészségtudatos személyek, akik rendszeresen végzik ezt a mozgásformát, a test és a tudat összhangjának kialakítására törekednek.
Természetesen a pilates nem „csupán” e balansz megteremtésében segít, de jótékony hatásai az életünk minden aspektusában tetten érhetők.
Dióhéjban a pilates eredetéről
Sokak kedvenc mozgásformáját egy német származású úriember, Joseph Pilates ültette át elméletből gyakorlatba. Pilates fiatal korában roppant beteges fiú volt, ám ez nem gátolta a céljai elérésében. A fizikuma erősítése érdekében gyakorlatokat talált ki, majd az évek múlásával szabadalmaztatta ötletét. Így jöttek létre az első pilates stúdiók a 60-as évek Amerikájában.
A pilates, ami egyébként sokban hasonlít a jógához, az egész világot meghódította. A Kelet és Nyugat keresztmetszete e sport – a keleti filozófiát, illetve a szintén keleti jóga mozdulatait kombinálja a nyugati tudományokkal, különösen az anatómiával.
A pilates eredetéről, lényegéről és céljairól bővebben itt olvashatsz.
Miért jó a pilates?
A pilates egyik legfantasztikusabb tulajdonsága, hogy nemcsak a testünket teszi karcsúbbá vagy a fogyásban segít be, de egyaránt jótékonyan befolyásolja a lelki és szellemi állapotunkat is.
A továbbiakban górcső alá vesszük e hatásokat, és részletesen kifejtjük, miért is jó választás a pilates – még abban az esetben is, ha eddigi életünk során az égvilágon semmilyen komolyabb testmozgásban nem volt részünk.
A pilates 6 fő eleme és hatásai
Minden pilates óra alapvetően 60 percig tart, és 6 fontos elemből épül fel. Mutatjuk melyek ezek, illetve azt is eláruljuk, az egyes részek milyen hatást gyakorolnak ránk szellemileg, lelkileg és fizikailag.
A pilates hatásai – a légzés fontosságáról
A megfelelő légzéstechnika elsajátítása számos mozgásforma fontos alappillére. Gondoljunk csak a jógára! Azoknak, akik éppen most ismerkednek a pilates csodálatos világával, szintén fontos, hogy elsajátítsák az ideális légzéstechnikát.
A pilates jótékony hatásai szoros kapcsolatban állnak a technika magabiztos birtoklásával, hiszen ezzel párhuzamosan nemcsak az adott mozdulatokat hajthatjuk végre könnyebben, de nagyban fejlesztjük a koncentrációnkat is.
A szükséges légzéstechnika elsajátítása és gyakorlása a stresszoldásban is nagy szerepet játszik. A légzőgyakorlatok segítségével a test ellazul, hiszen megkapja a szükséges oxigénmennyiséget, ezáltal pedig a stresszel és szorongással is könnyebben megbirkózhatunk.
Összpontosítás és kontroll
A pilates második és harmadik eleme a koncentrálás és test tudatos kontrollja. E kettő szorosan összefügg egymással. Ahogy már megjegyeztük, a pilates hatása a koncentrációnkra (vagy, ha úgy tetszik, az akaraterőnkre) is kiterjed.
Ez azt jelenti, hogy míg a mozdulatokat végezzük, kizárólag csak a jelen számít. Csak arra koncentrálunk, csak azt engedjük be a gondolataink közé, amivel épp e percben foglalkozunk. Ez a tudatosság egy idő után már nem csupán az edzés 60 percére szorítkozik, hatása a mindennapokban is jól érezhetővé válik. Ezáltal jóval könnyebben oldjuk meg az előttünk álló feladatokat. Ráadásul a test tudatos kontrolljával a mozgásunk is légiesebb, kecsesebb lesz.
Centralizálás: a pilates hatása a testre
Mr. Pilates úgy gondolta, a testünknek van egy bizonyos energiaközpontja, és ez valahol a köldökünknél található. Minden mozdulat ebből az energiaközpontból táplálkozik, ez a „start pont”.
Nem véletlen, hogy a kezdők az első pilates órájuk után másnap komoly izomlázzal küzdenek az alhasuk környékén. A pilates élettani hatásai közül sokan elsőként a has- és a hátizom megerősödését említik. Amellett, hogy az említett területek izmossá vállnak, a végtagjaink, s egyébként az egész testünk karcsúbbá, jóval ruganyosabbá válik.
A tornagyakorlatok pontos végrehajtása és folyamatossága
A pilates szempontjóból végtelenül fontos, hogy az adott mozdulatokat a lehető legpontosabban hajtsuk végre. Ezek az egymást követő gyakorlatok, ellentétben a jógával, nem a hosszú kitartásra fókuszlának, hanem sokkal inkább a hullámzó folyamatosságra.
Laikusként talán azt gondolhatjuk, mi sem egyszerűbb ennél, a valóságban viszont az első néhány edzés komoly fizikai kihívást jelent. Néhány hónap elteltével viszont, jóval karcsúbban, megszabadulva a felesleges többletsúlytól, ruganyos izmokkal, visszatekintve már nem is fogjuk érteni, miért gondoltuk kivitelezhetetlennek a mozdulatokat.
A pilates hatása a szervezetre: pallérozza az elmét és a testet
A pilates-ben az az egyik legjobb, hogy az általa eredményezett testi változás lépésről lépésre válik kézzel foghatóvá. A stúdióban eltöltött minden órával egyre rugalmasabbá, feszesebbé válunk. A tartásunk kecses lesz, hiszen nemcsak a has- és hátizmok, de maga a gerinc is erősödik a pilates-nek köszönhetően.
Nem hiába, hogy a profi táncosok és színészek is előszeretettel űzik a szóban forgó testmozgást. A mozdulatok tulajdonképpen az erősítő és nyújtó gyakorlatok okos egymásutániságára épülnek, aminek hála látványosan pozitív eredményeket érhetünk el az alakunk tekintetében.
Persze a pilates-szel nemcsak a testünk, de az elménk és a lelkünk is „jól jár”. A koncentráció fejlesztése mellett megismerhetjük a „tudatos nyugalmat” is. A gyakorlatban, illetve a mindennapokban ennek a tudatos kontrollnak köszönhetően jóval könnyebben vehetjük a stresszes helyzeteket is.
Míg a jóga hatásai között a relaxáció, nyugalom központi helyet foglal el, addig a pilates sokkal inkább energetizál, ezáltal pedig a teljesítőképességünk is növekszik.
A pilates hatása a fájó gerincre
Manapság egyre több azon személyek száma, akik krónikus hátfájással küzdenek. Ez tulajdonképpen az ülő- vagy a monoton, „egyhelyben állós” munkáknak tudható be.
Szerencsére a pilates e problémák megoldásában is kifejezetten effektívnek bizonyul. Gondoljunk csak a fiatal Pilates-re! Az asztmával, angolkórral és ízületi problémákkal küzdő fiú pontosan a fájdalomcsillapítás és a fizikai erőnlét növelése érdekében fejlesztette ki a módszerét – természetesen sikerrel koronázva az erőfeszítéseit. Éppen ezért azoknak, akik szintén komoly fájdalommal küzdenek a mindennapjaikban, a pilates ideális megoldást nyújt a problémáikra.
A pilates fogyasztó hatása
Persze sokan kíváncsiak arra is, hogy egy órányi edzéssel mennyit lehet fogyni. Az elégetett kalóriamennyiség alkatfüggő, de általánosságban igaz az, hogy egy körülbelül 65 kg-s hölgy nagyjából 200 kalóriát éget el 60 percnyi folyamatos mozgással. A pilates hatása természetesen nem a leadott kilók számával mérhető elsősorban, sokkal inkább a test bámulatos átalakulásával.
A gyakori kérdések egyike: vajon nekem is való a pilates?
Abszolút igen! Kortól és nemtől függetlenül bárki kiaknázhatja a pilates hatásait – a mozgásformában rejlő előnyöket. Ne lepődjünk meg, ha az első pilates óránkon nemcsak fiatalokkal, de akár az idősebb korosztály képviselőivel is találkozunk. A pilates nem fizikum-függő, így azok is nyugodtan belevághatnak, akik még sohasem űztek semmilyen sportot az életük során.
Ismerd meg a pilates torna eredetét, lényegét és céljait