Azt hiszem, abban mindannyian egyetérthetünk, hogy az egészségünk a legféltettebb kincsünk, óvnunk kell a szervezetünket, hiszen csak egy van belőle. Ebben a felgyorsult világban azonban hajlamosak vagyunk elsiklani felette, pedig legtöbbször csak egy kicsivel kellene jobban odafigyelni magunkra. Az internettel egy olyan eszköz került a kezünkbe, melynek segítségével olyan életviteli tanácsokra bukkanhatunk, amelyek pozitív hatással lehetnek a testünk épségére. Az egészséges étrendek között van egy igazán különleges, amit sokan követnek ugyan, de legalább ugyanennyien ellenzik is, ami pedig nem más, mint a paleolit diéta.
Ahhoz, hogy teljesen megértsük a Walter L. Voegtlin gasztro-enterológus elméletén alapuló étrendet, több, mint 2 millió évet kell visszautaznunk az időben, ekkorra datálható ugyanis az őskőkorszak, vagyis más néven a paleolitikum kezdete. A kor embere legfőképpen vadászott, halászott és gyűjtögetett, ennélfogva az étrendje sem volt túlbonyolítva, hiszen az állathúsból, halból és növényfélékből állt. Vagyis abból élt, amit a természetből ki tudott nyerni. Ettől függetlenül az ősemberek kiváló egészségnek örvendhettek és a fizikummal sem lehetett gond, mert valljuk be, a mai modern férfiak nem biztos, hogy el tudnának ejteni egy mamutot vagy megvédeni a családjukat egy kardfogú tigristől.
A paleolit diéta, vagy inkább maga az étrend eredete is innen gyökerezik. Eme életstílus követői ugyanis az őskőkorszak táplálkozását adaptálják át a saját étrendjükbe és kizárólag sovány húsokat, gyümölcsöt és zöldséget, gombát, halféléket, tojást és olajos magvakat fogyasztanak. Amit viszont szigorúan tilos enni, az többek között a gabonafélék, a tejtermékek, a hüvelyesek, a burgonyafélék, a növényi olajok és a cukrok. Szép dolog a régi hagyományokat feltámasztani, ehhez kétség sem férhet, de hasznos-e a paleolit diéta élettani hatása?
Egyes kutatók azt állítják, hogy az őskőkorszaki ember és a mi szervezetünk közötti különbség szinte teljesen elhanyagolható, ennélfogva csakis és kizárólag ugyanarra a táplálékra van szükségünk, mint a Homo Erectusnak. Ráadásul a később felfedezett és előállított élelmiszerek rovására írja az olyan modern kori betegségek kiváltó okait, mint a magas vérnyomás és vércukorszint, valamint az elhízás. A paleolit diéta egyetlen hátulütője, hogy például a gabonafélék és a hüvelyesek kizárásával számos hasznos tápanyagtól vonjuk meg a szervezetünket, ami hosszabb távon egészségkárosodáshoz vezethet. A táplálkozási szakértők azt ajánlják, hogy próbáljuk meg megtalálni az arany középutat és ötvözzük a diéta egyes elemeit a változatos, de egészséges étrend összetevőivel.