A jóga hatásai az egészségünk tekintetében roppant számottevők. Mielőtt azonban belemerülnénk a részletekbe, néhány szó erejéig térjünk ki arra, milyen eszme, felsőbb cél áll tulajdonképpen a formagyakorlatok mögött!
Miről szól a jóga?
Több ezer éves hagyományokra épülő módszer a jóga, ami manapság a reneszánszát éli és mint olyan, roppant népszerű tevékenységnek számít. A tapasztalat viszont azt mutatja, még a több éve jógázó hölgyek és urak között is akadnak olyan személyek, akik nincsenek tisztában az eredetével, illetve azzal, mi a jóga célja valójában.
A jóga a hinduizmus hatására, a vallási bölcseletekkel egybeforrva jött létre Indiában. Lényege a tudatunk teljes átalakításában rejlik. Az ókori jógik a világegyetem titkait, az őket körülvevő természet erejét kutatva kívánták megismerni a saját maguk helyét a világban. Ezt meditációk sorával érték el, innen gyökerezik a jóga tudománya.
Mi a jóga lényege?
A jóga balanszot teremt az életünkben: a szellem, a lélek és test harmóniájának megteremtésére törekszik. A spiritualitás útját járók a jóga segítségével kerülnek közelebb önmaguk megismeréséhez, a világban betöltött saját helyük megtalálásához.
A Szentemberek tudománya
A keleti vallások szent és bölcs emberei, a risik a meditáció révén kívánták megismerni az anyag és energia kapcsolatát, a Világegyetem titkait, a legfőbb kozmikus eszmét – az életet magát. A tapasztalataikról részletesen beszámoltak a Védákban. A mai modern tudomány ezekhez a tanításokhoz nyúlt vissza, foglalta azokat rendszerbe – így jött létre az az összefüggő egész, amit ma jógának hívunk.
A jóga kézzelfogható, követhető utasításokat ad az egyes gyakorlatok elvégzésére és a helyes légzéstechnikára vonatkozóan. Ezek gyakorlása és tökélyre fejlesztése, amint azt már korábban megjegyeztük, számos pozitív egészségügyi hatással van a szervezetünk egészére.
Az elme fegyelmezése, a lelki béke megteremtése
A különböző jóga fajták stílusban és értelmezésben is eltérnek egymástól, az viszont közös az egyes verziókban, miszerint a jóga ősi tudományát gyakorló személynek az ászanák végrehajtásával az örök körforgásból való kiszakadás, tehát a karmától való megválás a végső nagy célja.
Mire jó a jóga?
A jóga hatásainak felsorolása vaskos könyveket tölthetne meg (mint ahogy teszi is), azok részletezésével napestig is foglalkozhatnánk, de talán még így sem érnénk a végére. Gyakori kérdés azok körében, akik még csak most ismerkednek e fantasztikus világgal, hogy mire jó a jóga tulajdonképpen?
Nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk általa? Esetleg a testünket formálja, vagy az egyes egészségügyi problémák megoldásában segít? Talán a felesleges plusz kilókat olvasztja le rólunk? Egyáltalán, mennyi idő után vehetjük észre magunkon a változást?
A modern kor világának zaklatottsága, eszeveszett irama negatívan hat az emberi szellemre, lélekre és testre. A folyamatos rohanásban szinte megszűnünk érző embernek lenni. A mindennapok mókuskerekében gyötrődve, folyamatos megfelelési kényszertől vezérelve sínylődünk. A jóga segítségével kiszakadhatunk ebből a körforgásból és saját magunk fölé emelkedve, az életünket kívülről vizsgálva válhatunk nyugodtabbá, rendszerezettebbé, minden szempontból egészségesebb személlyé.
Az energiák szabad áramlása
A jógával szabad utat engedünk az energiaáramlásnak, ami által mi magunk is energikusabbá válhatunk. A rendszeres jógázással elérhetjük a lelki-szellemi fejlettség egy olyan szintjét, ahol már sokkal könnyebben vesszük az akadályokat, gördülékenyebben oldjuk meg a problémákat.
A jóga kor- és testalkat független! Sokakban él a tévhit, miszerint a jógához nyúlánk, izmos alkat szükségeltetik. Nos, szerencsére korántsem kell profi tornásznak lennünk ahhoz, hogy belevethessük magunkat ebbe az életvitelszerű tevékenységbe. Sőt, a jóga nem függ a korunktól, sem a nemünktől.
A jóga hatásai a testre
A jóga hatásainak megtapasztalása lelki-szellemi szinten egyénileg mindenkinél másként ölt testet. Ha már ráléptünk erre a hosszú, de kétségtelenül gyönyörű útra, az már fél siker, hiszen a szándékunk önmagában azt jelenti, hajlandóak vagyunk felülemelkedni az anyagi valóságon és megismerni a Világegyetem mélyebb szintű működését. A jóga testre gyakorolt hatásai viszont többnyire mindenkinél azonos módon és formában jelentkeznek. Nézzük, melyek ezek!
A jóga hatásai már az első óra után érezhetőek. Külső személőként talán nem is gondolnánk, milyen komoly fizikai munka áll egy-egy ászana kivitelezésében. A jóga gyakorlatok pihekönnyű táncnak tűnnek, de csak addig, amíg bele nem vetjük magunkat azokba. Már az első formagyakorlat után meglepődve konstatálhatjuk, hogy a gyakorlatok az egész testünket megmozgatják. Persze kellő kitartással „megszelídíthetőek” még a legkomplikáltabb ászanák is.
Az izomzat átnyújtása, hajlékonyság
A mozgásgyakorlat rugalmassá teszi az egész testünket, megnyújtja az izmokat, pozitív befolyással van a teljesítményünkre. Minél többet jógázunk, annál könnyebbnek érezzük a fizikai testünket, az addig merev izmaink pedig rugalmassá válnak. Akárcsak a saját testsúlyos edzéshez, a jógagyakorlatok elvégzéséhez sem szükséges semmilyen külső kellék. Ennél hatékonyabb lehetőséget keresve sem találhatnánk a testünk formálásához. A jóga hatásai a testtartás javításában is nyomon érhetőek.
Az előbbi okfejtésből adódóan, a jógát bármikor űzhetjük, nem vagyunk helyhez vagy felszerelésekhez kötve. Amire szükségünk van ahhoz, hogy jógázzunk, az a kitartásunk és a testmozgás iránti szeretetünk.
Főszerepben a megfelelő légzéstechnika
A jógagyakorlatok egyik alappillére a helyes légzéstechnika elsajátítása. Nem túlzunk, ha kijelentjük, a légzés annyira egyértelmű, természetes tevékenység, hogy ritkán figyelünk oda annak mikéntjeire. Pedig nem járnánk rosszul, ha így tennénk, hiszen a megfelelő légzéstechnikával nemcsak a háborgó elménket és lelkünket csillapíthatjuk le, de fejleszthetjük a koncentrációs képességünket is, felülemelkedhetünk a szorongáson, sőt, a pánikrohamon is.
A helyes légzésgyakorlatok hosszútávon a tüdőre is jótékonyan hatnak. Bizonyított tény, hogy erősítik a szóban forgó szervet, ezáltal pedig számos betegséget megelőzhetünk. Asztmásoknak, légúti panaszokkal küzdőknek ideális választás kiaknázni a jóga hatásait a mindennapokban.
Fájdalomcsillapító, betegségeket megelőző
A jóga hatásai az egész testünkön éreztetik a befolyásukat. A rendszeresen űzött gyakorlatok javítják a vérkeringést, csillapítják a krónikus derék- és hátfájdalmat, sőt, az utóbbiak megelőzésében is nagy szerepet játszanak. A jóga tehát nemcsak a már meglévő betegségek leküzdését segíti, de gyakorlásával számos egészségügyi probléma kialakulásának vehetjük elejét.
A jóga hatásai az emésztőrendszerre
A jóga kiváló méregtelenítő, remek hatással van az emésztőrendszer működősére. Továbbá serkenti a belek megfelelő mozgását és támogatja a káros anyagok gyors kiürülését a szervezetünkből, ezáltal pedig az egyik leghatékonyabb méregtelenítő.
A jóga hatásai a depresszióra, levertségre
A modern kor rákfenéje, a depresszió nem ismeretlen fogalom a legtöbbünk előtt. A rendszeresen tapasztalt stressz szorongást vált ki belőlünk, ami már rövidtávon is alvászavart, rossz közérzetet eredményezhet. A kielégítő alvás az ép test alapigényei közé tartozik. Ha ezen a fronton gondjaink vannak, sajnos a komolyabb problémák jelentkezése (diabétesz, legyengült immunrendszer vagy magas vérnyomás) sem várat sokat magára.
A jóga bizonyítottan remek módszer az álmatlansággal folytatott harcban. Mivel a lelki balansz helyreállítását eredményezi, a segítségével a depresszióval is hatékonyabban vehetjük fel a kesztyűt.
Minden, csak nem unalmas!
A jóga, bár első gondolatra annak tűnhet, egyáltalán nem monoton, lassú testmozgás. Bár a belső harmónia megteremtése az egyik fő célja, az intenzitás növelése abszolút személyre szabható. A jóga igazán intenzív verziója felér egy pörgős, minden izmunkat megmozgató, izzasztó kardióedzéssel is. Ennek tükrében pedig már nem is csodálkozunk a jógázás alakformáló jótékony hatásain.
Ha kedvet kaptál a jóga kipróbálásához, akkor ne habozz! A jógázás otthon cikkünkben megosztunk veled pár kezdő tippet és tanácsot.