A családban gyakran probléma, hogy a családtagok nem megfelelően kommunikálnak egymással, nem fogalmazzák meg gondolataikat, nem beszélnek a problémáikról, nem osztják meg egymással az érzéseiket. Pedig a család szerepe rendkívül fontos, meghatározó lehet, sőt meghatározó személyiségfejlődésünk során, így nagyon fontos, hogy őszintén meg tudjuk családtagjainkkal beszélni mind az örömünk, mind pedig a bánatunk.
A családnak ugyanis szerepe van a társadalmi viszonyok újratermelésében is, hiszen a generációk révén örökíti ár értékeit, szabályait és normáit. A család pedig mindenek felett áll, semmi nem fontosabb nála. Azonban sok esetben a kommunikáció alapvető hiánya okozza a családon belüli problémákat. Egyes esetekben a szerepek felcserélődnek, de olyan lehetőség is fennáll, hogy a családtagok kerülve bárminemű konfliktust inkább meg sem szólalnak, sőt van, hogy egyenesen rettegnek kimondani érzéseiket.
Pedig a problémák szőnyeg alá söprése nem megoldás, csupán elkendezői az aktuális gondot. A család szerepe azonban a konfliktusok megoldásában is jelentős, hiszen hol tanulhatnánk meg jobban a vitakezelés szabályait, ha nem a családon belül? Fontos, hogy tudatosítsuk, a konfliktusok igenis kellenek, ugyanis akár tetszik akár nem ezek, felerősítik a családtagok közti érzelmi kapcsolatokat, hiszen nyíltan és őszintén beszélnek egymással, még ha vitás helyzet megoldásáról is van szó. Így hát lehetőség szerint ne térjünk ki a problémák elől, inkább igyekezzünk higgadtan megbeszélni azt családunk többi tagjával.