A család, szociológiai megközelítésből egy olyan intézmény, amelyen belül biztosítva van az utódok nemzése és felnevelése. Ezáltal pedig a társadalomba való beilleszkedésre is komoly hangsúly kerül. Tehát, a család fontossága elsősorban az, hogy a gyermekeket megfelelő módon, bizonyos normák szerint neveljenek a szülők. A szülők fogalma egy másik kérdés, ugyanis napjainkban már nem szükséges házasnak lenni, hogy gyermeket vállaljon két egyén.
A családalapítás első lépése azonban az, hogy a szülők tisztában legyenek azzal a felelősséggel, amit magukra vállalnak az utódok nemzésekor. Rajtuk áll az, hogy a gyermek milyen neveltetésben részesül és hogyan fejlődik, fizikailag és mentálisan egyaránt. A család fontossága nemcsak az, hogy a megfelelő nevelés legyen biztosítva, hanem az is, hogy a gyermek megtanulja, milyen együtt élni, alkalmazkodni és odafigyelni a többiekre is.
Ez nagy mértékben befolyásolja majd azt, hogy a társadalom többi tagjával milyen kapcsolat alakul ki. Mindenképp fontos, hogy már gyerekkorban jó neveltetésben részesüljön az utód, amit leginkább az otthon látott példa során tanul el. A család fontossága sok ember számára lelki támaszt jelent, hiszen a nehéz időkben a tagok mindig támogatják és segítik egymást.
Előfordul olyan család is, ahol több generáció él egy fedél alatt. A nagyszülők, szülők és a gyermekek más és más elveket vallanak, ezért olykor nézeteltérésekkel is számolni kell. Természetesen ez kiváló alkalom arra, hogy a gyermek megtanulja a tiszteletet. Nem kell feltétlenül egyetérteni valakivel ahhoz, hogy tiszteletet kapjon. A tolerancia, empátia és a nyitottság elsajátítása szintén a család fontossága esetében említhető meg.
A gyermek, miután kirepül a fészekből, olyan elvek alapján éli tovább az életét, mint amiket a családon belül tanult meg és látott. Tehát, amikor a család fontossága az, amiről beszélni kell, számos tényezőt lehet megemlíteni, de egyéntől eltérő szempontok is születhetnek, amihez nagy mértékben hozzájárul, hogy milyen a családon belüli összhang.